W botanice drzewo jest rośliną wieloletnią z wydłużonym łodygiem lub pniem podtrzymującym gałęzie i liście większości gatunków. W niektórych zastosowaniach definicja drzewa może być węższa, włączając jedynie rośliny drzewiaste o drugorzędnym wzroście, rośliny nadające się do wykorzystania jako tarcica lub rośliny powyżej określonej wysokości.

Drzewa nie są grupą taksonomiczną, ale obejmują różne gatunki roślin, które niezależnie rozwinęły się w drzewiaste pnie i gałęzie jako sposób na wzniesienie się ponad innymi roślinami, aby konkurować o światło słoneczne. Drzewa są zazwyczaj długowieczne, niektóre osiągają wiek kilku tysięcy lat. W luźniejszych definicjach wyższe dłonie, paprocie drzewne, banany i bambusy to również drzewa. Drzewa istnieją od 370 milionów lat. Szacuje się, że na świecie istnieje niewiele ponad 3 biliony dojrzałych drzew.

Metody prowadzenia wycinki drzew

Drzewo ma zazwyczaj wiele gałęzi drugorzędnych, które są podparte z dala od ziemi przez pień. Trzon ten zawiera zazwyczaj tkankę drzewną dla wytrzymałości, a tkankę naczyniową do przenoszenia materiałów z jednej części drzewa na drugą. Dla większości drzew jest ona otoczona warstwą kory, która stanowi barierę ochronną. Pod ziemią, gałęzie korzeni i szeroko rozrzucone; służą do zakotwiczenia drzewa i pozyskiwania wilgoci i składników odżywczych z gleby. Nad ziemią, gałęzie dzielą się na mniejsze gałęzie i pędy. Pędy zazwyczaj mają niedźwiedzie liście, które wychwytują energię światła i przekształcają ją w cukry poprzez fotosyntezę, zapewniając pożywienie dla wzrostu i rozwoju drzewa.

Odśnieżanie budynków w Białymstoku

Typy drzew poddawane wycince

Drzewa zazwyczaj rozmnażają się przy użyciu nasion. Kwiaty i owoce mogą być obecne, ale niektóre drzewa, takie jak drzewa iglaste, mają pyłkowe szyszki i szyszki nasienne. Palmy, banany i bambus również produkują nasiona, ale paprocie drzewne produkują zarodniki. Drzewa odgrywają istotną rolę w ograniczaniu erozji i łagodzeniu klimatu. Usuwają one dwutlenek węgla z atmosfery i przechowują duże ilości węgla w swoich tkankach. Drzewa i lasy stanowią siedlisko wielu gatunków zwierząt i roślin. Tropikalne lasy deszczowe należą do najbardziej zróżnicowanych biologicznie siedlisk na świecie. A prace wysokościowe tu

Drzewa zapewniają cień i schronienie, drewno budowlane, paliwo do gotowania i ogrzewania, owoce do jedzenia oraz wiele innych zastosowań. W niektórych częściach świata lasy kurczą się wraz z wycinaniem drzew w celu zwiększenia powierzchni gruntów dostępnych dla rolnictwa. Ze względu na ich długowieczność i przydatność drzewa były zawsze czczone, a święte gaje w różnych kulturach i odgrywają ważną rolę w wielu mitologiach świata.

Martwe drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas silnych wiatrów i burz, a usunięcie martwych drzew wiąże się z obciążeniami finansowymi, podczas gdy obecność zdrowych drzew może spowodować oczyszczenie powietrza, zwiększyć wartość nieruchomości i obniżyć temperaturę w środowisku zabudowanym, a tym samym obniżyć koszty chłodzenia budynku. W czasie suszy drzewa mogą popadać w stres wodny, co może spowodować, że drzewo stanie się bardziej podatne na choroby i problemy owadowe, a ostatecznie może doprowadzić do śmierci drzewa. Podlewanie drzew w suchych okresach może zmniejszyć ryzyko stresu wodnego i śmierci. Nawadnianie można przeprowadzić za pomocą węża ogrodowego, węża do płukania, zraszacza lub zmodyfikowanego łyżki pięciogalonowej.