Okna skrzydła mogą być wyposażone w proste zawiasy, które umożliwiają jednostronne zablokowanie okna w zawiasach, podczas gdy przeciwwaga po drugiej stronie jest odłączona, co pozwala na otwarcie okna w celu ucieczki lub czyszczenia.

Pojęcia „okna skrzydłowe” używa się w Wielkiej Brytanii zamiennie z terminem „okna skrzyniowe” i często używa się go do opisania tego samego określenia. Dawniej okna skrzyniowe są cięższe i bardziej okazałe niż nowoczesne okna skrzydłowe, ale oba te pojęcia są używane w branży w odniesieniu do tego samego typu okien. O roletach zewnętrznych więcej na: https://styl-dom.info/blog/.

okna pcv z roletami zewnętrznymi w domu

Nazwa „okno podwieszane”, która w Stanach Zjednoczonych jest bardziej powszechna niż w Wielkiej Brytanii, odnosi się zazwyczaj do okna podwójnie zawieszonego z dwoma skrzydłami, które mogą poruszać się w górę i w dół w ościeżnicy okna. Okna te są powszechnie spotykane w starszych budynkach w cieplejszym klimacie, ponieważ sprzyjają przepływowi powietrza i są łatwe w czyszczeniu. Istotną zaletą okien podwieszanych jest to, że zapewniają wydajne chłodzenie wnętrz podczas ciepłej pogody. Równomierne otwarcie górnej i dolnej części okna skrzydła w równej mierze umożliwia ucieczkę ciepłego powietrza u góry pomieszczenia, doprowadzając przez dolny otwór chłodne powietrze z zewnątrz do pomieszczenia. Okno podwójnie podwieszane, w którym górne skrzydło jest mniejsze (krótsze) niż dolne nazywane jest oknem domkowym.

Okno jednopozycyjne posiada dwa skrzydła, ale zazwyczaj górne skrzydło jest zamocowane i tylko dolne prowadnice skrzydła. Potrójne i cztero- i czterospadowe okna służą do wysokich otworów, powszechnie spotykanych w kościołach Nowej Anglii.

Konstrukcja jest zazwyczaj wykonywana z drewna iglastego, a skrzydła te były tradycyjnie tylko jednokolorowe. Wczesne okna okienne zostały wykonane z drewna wysokiej jakości, które przetrwało pokolenia i powinno być w miarę możliwości naprawiane przy użyciu drewna o podobnej jakości i powolnym wzroście, a nie wymieniane.

Szkło w starych oknach może być równie ważne jak samo skrzydło, od bardzo wczesnej „płyty” lub „szerokiego” szkła do „korony” lub „cylindra” Stare szkło łatwo rozpoznaje się po jego niedoskonałości („pęknięcie”), które powodują pewne zniekształcenia zarówno podczas patrzenia przez nie, jak i patrzenia na nie z zewnątrz. Spośród nich jedynym szkłem, które jest nadal produkowane w tradycyjny sposób, jest cylinder. Wszystkie inne stare szkło jest więc niezastąpione i powinno być starannie konserwowane i/lub chronione przed wykonaniem jakichkolwiek prac.

Nowoczesne, dwuszybowe okna okienne z podwójną szybą są obecnie dostępne, ale w zależności od ich estetyki mogą być stonowane. Tradycyjnie stylizowane podwójne szyby okienne często próbują naśladować pierwotny wygląd poprzez zastosowanie niefunkcjonalnych szprosów lub „prętów szklanych”, które nakładane są na powierzchnię szyby i sprawiają wrażenie, że skrzydło składa się z kilku mniejszych szyb, podczas gdy w rzeczywistości każde skrzydło składa się tylko z jednej dużej szyby zespolonej.