Okno wyjścia awaryjnego jest wystarczająco duże i niskie, aby w nagłych wypadkach, takich jak np. pożar, można było uciec przez otwór. W wielu krajach dokładne dane techniczne dotyczące okien awaryjnych w sypialniach podano w wielu kodach budynków. Specyfikacje dla takich okien mogą również umożliwiać wejście ratowników ratowników. Pojazdy, takie jak autobusy i samoloty, często posiadają również wyjścia awaryjne.

Okna pcv użytkowanie

Szkło witrażowe to okno składające się z kawałków kolorowego szkła, przezroczystego, przezroczystego lub nieprzezroczystego, często przedstawiającego osoby lub sceny. Zazwyczaj szkło w tych oknach jest oddzielone ołowiowymi prętami szybowymi. Okna z witraży cieszyły się popularnością w wiktoriańskich domach i niektórych prawych domach, szczególnie w kościołach.
Francuskie okno” (dwa francuskie drzwi na ścianie zewnętrznej zawiasowo otwierane razem na zewnątrz, bez słupka oddzielającego je) w Ambasadzie Francji w Lizbonie, na początku XX wieku. Więcej o oknach pcv w artykule: Tanie okna PCV, czyli jak zaoszczędzić na wymianie stolarki okiennej (cz. 1).

drzwi antywłamaniowe

Francuskie drzwi posiadają dwa rzędy pionowych prostokątnych szyb szklanych (oświetlenia) o pełnej długości, a dwoje z nich na ścianie zewnętrznej bez oddzielającego je słupka, które otwierają się na zewnątrz z przeciwległymi zawiasami na taras lub werandę, określa się mianem okna francuskiego. Czasami ustawiane są one w parach lub wielokrotnościach wzdłuż ściany zewnętrznej bardzo dużego pomieszczenia, ale często w typowo dużym pomieszczeniu centralnie umieszczane jest jedno francuskie okno, być może wśród innych stałych okien otaczających tę funkcję. Francuskie okna znane są jako porte-fenêtre we Francji i portafinestra we Włoszech i często stosowane są w nowoczesnych domach.

Okna pcv czyszczenie i konserwacja

Okna z podwójnym szybem mają dwie równoległe szyby (tafle szklane) z odstępem typowo około 1 cm; przestrzeń ta jest trwale zamknięta i wypełniona w momencie produkcji suchym powietrzem lub innym suchym gazem niereaktywnym. Okna takie zapewniają wyraźną poprawę izolacyjności termicznej (zazwyczaj również w izolacji akustycznej) i są odporne na zamglenie i mróz powodowany różnicą temperatur. Są one szeroko stosowane w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym w niesprzyjającym klimacie. Okna z trzema szybami zostały wyprodukowane i wprowadzone do obrotu w handlu, ale nie stały się powszechne. W Wielkiej Brytanii podwójne i potrójne szyby są określane jako szyby podwójne i potrójne.

Okno sześciokątne to sześciokątne okno przypominające kuwetę pszczół lub kryształową siatkę grafitu. Okno może być pionowo lub poziomo ustawione, otwarte lub martwe. Może być również regularny lub wydłużony i może mieć separator (złoto). Okno komórkowe jest zwykle wykorzystywane jako element dekoracyjny lub poddasze, ale może być również ważnym elementem architektonicznym, zapewniającym naturalne oświetlenie wewnątrz budynków.
Warunki
Norma EN 12519 jest normą europejską, która opisuje terminy okienne oficjalnie używane w państwach członkowskich UE.