Badania sugerują, że około 32% zgonów z powodu nowotworów można uniknąć poprzez zmiany diety, niektóre z tych nowotworów mogą być spowodowane czynnikami rakotwórczymi w żywności wytworzonej podczas procesu gotowania, chociaż często trudno jest zidentyfikować konkretne składniki diety, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Wiele produktów spożywczych, takich jak stek wołowy i brokuły, zawiera niskie stężenia zarówno czynników rakotwórczych, jak i przeciwzapalnych.

Na jakich blatach kuchennych najlepiej gotować

Kilka badań opublikowanych od 1990 r. wskazuje, że gotowanie mięsa w wysokiej temperaturze powoduje powstawanie amin heterocyklicznych (HCA), które prawdopodobnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka u ludzi. Badacze w Państwowym Instytucie Onkologicznym stwierdzili, że u ludzi, którzy jedli wołowinę rzadko lub średnio ciężko, ryzyko zachorowania na raka żołądka było mniejsze niż jedna trzecia ryzyka zachorowania na raka żołądka było mniejsze niż u tych, którzy jedli wołowinę średnio dobrze lub dobrze. Podczas gdy unikanie mięsa lub spożywanie mięsa surowego może być jedynym sposobem na całkowite uniknięcie HCA w mięsie, National Cancer Institute stwierdza, że gotowanie mięsa poniżej 212 °F (100 °C) tworzy „znikome ilości” HCAs.

Drewniane meble na wymiar do salonu Białystok

Również mięso mikrofalowe przed gotowaniem może zmniejszyć HCA o 90% poprzez skrócenie czasu gotowania mięsa przy wysokiej temperaturze. nitrozoaminy występują w niektórych produktach spożywczych i mogą być wytwarzane w niektórych procesach gotowania z białek lub azotynów stosowanych jako środki konserwujące; stwierdzono, że peklowane mięso, takie jak boczek, jest rakotwórcze i ma związek z rakiem jelita grubego. Ascorbat dodawany do peklowanego mięsa zmniejsza jednak powstawanie nitrozoaminy.

Baty kuchenne – różne typy materiałów

Badania wykazały, że grillowanie, grillowanie oraz wędzenie mięsa i ryb zwiększa poziom rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH). W Europie mięso z grilla i ryby wędzone zwykle stanowią niewielki odsetek spożycia WWA, ponieważ są one niewielkim składnikiem diety – większość spożycia pochodzi ze zbóż, olejów i tłuszczów. Jednak w USA mięso grillowane/barbecuowane jest drugim co do wielkości czynnikiem wpływającym na średnie dzienne spożycie znanego benzopirenu rakotwórczego WWA w przeliczeniu na 21% po „chleb, zboża i ziarna”, wynoszące 29%.

Pieczenie, grillowanie lub przygotowywanie pożywienia w postaci brojlerów, zwłaszcza produktów skrobiowych, aż do powstania tostowanej skórki, generuje znaczne stężenia akryloamidu, znanego czynnika rakotwórczego z badań na zwierzętach; nie ma pewności co do jego możliwości spowodowania raka u ludzi w normalnych warunkach narażenia. Organy ds. zdrowia publicznego zalecają ograniczenie ryzyka poprzez unikanie zbyt brązowienia produktów spożywczych zawierających skrobię lub mięsa podczas smażenia, pieczenia, tostowania lub prażenia.